Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2021-05-13

Babcia nosiła poliester, mama bawełnę - Ty masz do wyboru jeszcze wiskozę i lyocell!

Jako kobieta uwielbiająca modę z pewnością jesteś w stanie wzbudzić zazdrość otoczenia i błyskawicznie zdefiniować takie kolory, jak modrakowy, seledynowy czy fuksjowy. Na pewno potrafisz też wyjaśnić, że jodełka oraz kurza stopka to nie tylko zagadnienia ze świata fauny i flory.

Czy jednak jesteś na tyle zorientowana w temacie, żeby choć w kilku słowach scharakteryzować włókna, z których wykonane zostały Twoje ulubione ubrania?

Czy może tak naprawdę rozróżniasz jedynie cienki bawełniany batyst od grubej wełny, a o materiałach syntetycznych i sztucznych wiesz tylko tyle, ile zasłyszałaś od mamy lub babci - że nie przepuszczają powietrza i lepiej ich unikać?

Materiały odzieżowe nie takie trudne do sklasyfikowania

Zasadniczo, fascynujący świat materiałów odzieżowych rozróżnia trzy rodzaje włókien, z których powstają nasze ulubione tkaniny i dzianiny:

  • naturalne – czyli pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (np. len, bawełna, wełna, jedwab),
  • sztuczne – pozyskane w wyniku chemicznej obróbki celulozy drzewnej (np. wiskoza, lyocell, modal),
  • a także syntetyczne – produkowane od początku do końca przez człowieka, pozyskiwane w procesie polimeryzacji ropy naftowej lub węgla (np. poliester, poliamid, akryl, elastan).

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ubrań z materiałów odzieżowych jednorodnych i tych, które wyprodukowano z mieszanek różnych włókien. Wpływa to na właściwości użytkowe tkanin oraz dzianin, np. zmniejsza podatność na gniecenie, podnosi sprężystość czy po prostu pozwala na obniżenie ceny. Uzupełniając garderobę warto więc sprawdzać skład surowcowy i mieć na uwadze fakt, że najkorzystniejsze zarówno dla nas, jak i środowiska są ubrania wykonane z tkanin lub dzianin z włókien celulozowych, czyli tych pochodzenia roślinnego.

Bawełna organiczna, lyocell czy wiskoza?

Współcześnie dominujące, proekologiczne trendy mają również duży wpływ na branżę odzieżową. Coraz częściej konsumenci świadomie kupują ubrania, wybierając te, które uszyto z materiałów naturalnych pochodzenia roślinnego. Z tego powodu nowe kolekcje często opierają się na tkaninach i dzianinach z bawełny organicznej, wiskozy lub lyocellu. Taki wybór projektantów w zasadzie nie dziwi, ponieważ jest pod wieloma względami najlepszym rozwiązaniem.

Bawełna organiczna

Choć bawełna uprawiana jest na świecie od tysięcy lat, intensyfikacja jej produkcji przypada dopiero na 18 wiek i czasy rewolucji przemysłowej w Anglii. Rosnący popyt na bawełnę doprowadził do tego, że obecnie jej uprawa, pozyskanie i przetworzenie należą do jednych z bardziej szkodliwych dla środowiska naturalnego procesów. Współczesne trendy w modzie kładą jednak coraz większy nacisk na wykorzystywanie organicznej bawełny produkowanej przy ograniczonej ilości szkodliwych substancji.

Generalnie, odzież z bawełny charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza oraz higroskopijnością, a ubrania z dzianin i tkanin bardzo dobrze sprawdzają się wiosną i latem, zapewniając komfort noszenia. Z bawełnianych dzianin często wykonuje się bieliznę oraz odzież sportową, a z tkanin, oprócz odzieży, również tekstylia użytkowe.

Wiskoza

To włókno pozyskane w procesie chemicznego przetworzenia celulozy i w związku z tym klasyfikowane jest jako sztuczne. Z tego powodu bywa błędnie postrzegane przez laików jako nienaturalne. Komercyjna produkcja wiskozy ruszyła na początku 20 wieku, a materiał, zwany również “sztucznym jedwabiem”, został doceniony za swoje właściwości użytkowe. Przyjemna w dotyku, miękko układająca się, przewiewna i lekka wiskoza, podobnie jak bawełna, stanowi idealną opcję na cieplejsze pory roku.

Lyocell

Zwany również tencelem należy do tej samej kategorii włókien, co wiskoza. Również pozyskiwany jest z masy celulozowej i stanowi włókno lubiane przez projektantów tworzących w duchu zrównoważonej mody. Lyocell opracowano w 1972 roku, jest więc w porównaniu z wiskozą i bawełną najkrócej obecnym rodzajem włókna na rynku. Jest chętnie stosowany zarówno w produkcji odzieży, jak i tekstyliów użytkowych.

Twoje ubrania, Twój świadomy wybór

Choć jeszcze kilka dekad temu branża włókiennicza była zdominowana przez syntetyki, dziś kupując swoje ubrania masz znacznie większy wybór. Naturalne, organiczne materiały, z których szyte są ubrania to nie tylko przyjemność i wygoda noszenia, to również korzyści dla środowiska naturalnego. Dlatego uzupełniając garderobę rób to mądrze i świadomie, myśląc zarówno o sobie, jak i otoczeniu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 2999 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Piękna sukienka. Cudowny kolor i materiał.Polecam chyba kupię jeszcze inny kolor.
2024-07-11
Szybko i sprawnie
pixel